bursa özel okul,bursa kolej
|
Veli Girişi Öğrenci Girişi Yaz Okulu Başvuru Formu
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
...
...
...
...
...
...

Lise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

|

Lise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lise seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusu çeşitli varyasyonları ortaya çıkarmaktadır. Lise seçiminde genellikle LGS puanı ile girilebilecek okulları inceliyoruz. Ancak bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler olduğunu biliyor muydunuz? Gitmek için bir lise seçmek heyecan verici bir zaman! İster ortaokulu yeni bitiriyor ve akademik kariyerinizde bir sonraki adımı atmak istiyor olun, ister lisedeyseniz ve bir değişiklik arıyorsanız, destekleyeceğini bildiğiniz bir okul topluluğu bulmaktan daha canlandırıcı çok az şey vardır. Bu aynı zamanda geleceğiniz üzerinde büyük etkisi olabilecek önemli bir karardır. Bu nedenle, gitmeyi düşündüğünüz okullar hakkında eleştirel düşünmek ve gerçekten size en uygun okulu seçtiğinizden emin olmak çok önemlidir.

Daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için lise seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden bazılarına göz atın.

Lise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

1. Ortalama Sınıf Büyüklüğü

Gidilecek bir okul seçmek söz konusu olduğunda, iki sayı çok önemlidir. Biri, ortalama sınıf mevcudu veya tipik olarak tek bir sınıfta bulunan öğrenci sayısıdır; ikincisi, bir okuldaki öğrenci sayısını eğitmen sayısına kıyasla ölçen öğrenci-öğretmen oranıdır. Genel olarak konuşursak, bu sayılar ne kadar düşükse, bir okulda deneyiminiz o kadar iyi olur.

Neden? Niye? Daha küçük sınıflar, öğrencilere, eğitmenlerin daha fazla bireysel ilgi göstermesi, daha güçlü bir topluluk duygusu ve tartışmalara katkıda bulunmak için daha fazla fırsat dahil olmak üzere bir dizi fayda sağlar ve bunların tümü, genel akademik deneyiminiz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Lise seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerde birçok faktörün göz önünde bulundurulması gerekirken, ortalama sınıf mevcudu, bir okulu hızlı bir şekilde listenize dahil etmenize veya listenizden çıkarmanıza yardımcı olacak dikkat edilmesi gerekenlerden bir temel kural olabilir.

2. Üniversite Desteği ve Öğrenci Sonuçları

Lise seçiminde karar verirken dikkat edilmesi gerekenler arasında tek önemli rakamlar sınıf mevcudu ve öğrenci-öğretmen oranları değildir. Ayrıca aşağıdaki gibi sorular sorarak öğrencilere mezun olduktan sonra ne olduğu hakkında bilgi almalısınız:

Üniversiteye giriş oranları nedir?

Mezun olan yaşlıların yüzde kaçı en çok tercih ettikleri okullardan birine giriyor?

Hangi üniversiteler genellikle düşündüğünüz okuldan mezun kabul ediyor?

Bu sorular önemlidir, çünkü bireysel öğrenci sonuçları, belirli bir okula gitmeniz durumunda bir öğrenci olarak bekleyebileceğiniz destek ve başarı türleri hakkında fikir verebilir.

3. Eğitim Felsefesi

Lise seçiminde düşündüğünüz okulların ortalama sınıf mevcudiyetini ve eğitim sonuçlarını anlamak önemli olduğu gibi, olası okullarınızın her birine rehberlik eden benzersiz eğitim felsefesini de anladığınızdan emin olmalısınız. Eğitim felsefesi faktörü, dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Farklı okul türleri, farklı eğitim felsefeleri göz önünde bulundurularak çalışır. Örneğin Devlet Okulları, genellikle performans ve "sınavına göre öğretme" göreviyle yönlendirilir. Öte yandan özel okullar, müfredatlarını daha derine inecek ve öğrencinin daha bütünsel bir şekilde öğrenmesini sağlayacak şekilde geliştirmek için genellikle çok daha fazla yaratıcılığa ve esnekliğe sahiptir.

Sizin için tam olarak ne tür bir lisenin uygun olacağı, ilgi alanlarınıza, öğrenmekten hoşlandığınız yol ve geliştirmek istediğiniz belirli beceri türlerine (eleştirel düşünme, yaratıcılık, disiplinler arası düşünce, vb.) bağlı olacaktır.

4. Akademik Program

Düşündüğünüz okulların eğitim felsefelerini anlamanın yanı sıra, akademik programın tam olarak neye benzediğini de anlamalısınız. Önümüzdeki dört yılı bu okulda geçireceksiniz; ilginizi çeken ve sizi zorlayan dersler sunduklarından emin olmalısınız!

Aşağıdaki gibi sorular sorduğunuzdan emin olun:

Mezun olmak için zorunlu dersler nelerdir?

Hangi seçmeli dersler mevcut?

Başka bir okulda bulamadığınız benzersiz sınıflar var mı?

Bağımsız araştırma yapma veya yazma fırsatları var mı?

Gelişmiş sınıflar mevcut mu? Okul AP dersleri veriyor mu?

Akademik program lise seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörler arasındadır.

5. Ders Dışı Aktiviteler ve Kulüpler

Lise seçiminde okulun spor alanlarında ne denli aktif olup olmadığı da incelenmelidir. Akademisyenler elbette önemli olsa da liseleri düşündüğünüzde dikkat edilmesi gereken tek şey onlar değildir. Okulun sunduğu farklı ders dışı etkinlikleri de değerlendirdiğinizden emin olmalısınız. Okula kaydolmak için ne tür kulüpler, topluluklar ve spor takımlarının olmasını beklersiniz?

Çoğu kolej, başvuru sahiplerini değerlendirirken ders dışı etkinlikleri dikkate alır. Ancak bu faaliyetler, hayalinizdeki okula kabul edilme şansınızı arttırmaktan çok daha fazla değer getiriyor. Ders dışı etkinlikler, sınıfta keşfedemeyeceğiniz ilgi alanlarını ve tutkuları keşfetmenize izin vermenin yanı sıra, öğrencilere dört gözle bekleyecekleri eğlenceli bir şeyler verir ve yeni insanlarla tanışmanıza ve çok yönlü, çok boyutlu bir insan olarak gelişmenize yardımcı olur. Düşündüğünüz herhangi bir okulda, sizi gerçekten heyecanlandıran en az bir (ve umarım birden fazla) müfredat dışı olmalıdır.

Sonraki Adımı Atmak

Gideceğiniz bir liseyi seçerken, önümüzdeki dört yılı geçireceğiniz yeri seçmekten fazlasını yapmış olursunuz. Katılmak için bir topluluk seçiyorsunuz. Düşündüğünüz her okul için yukarıdaki soruları yanıtlayarak, hangi okulun sizin için gerçekten en uygun olduğunu daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Şunlara da Göz Atın

Bursa Özel Okulları

Bursa Liseleri

Bursa Anaokulları

Bursa Kreşleri

Lise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer Yazılar

...
...
bursa özel okul,bursa kolej

Bizi Güçlü Kılanlar Partnerlerimiz

bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
  • © 2022 Akademik Koleji Danışmanlık ve Eğitim Öğretim Hizmetleri
  • bursa özel okul,bursa kolej