bursa özel okul,bursa kolej
|
Veli Girişi Öğrenci Girişi Yaz Okulu Başvuru Formu
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
...
...
...
...
...
...

Okul Öncesi Eğitimde Yaklaşım Modelleri

|

Okul Öncesi Eğitimde Yaklaşım Modelleri

Anaokullarını araştırma sürecine başladıysanız, muhtemelen çok çeşitli seçeneklerin olduğunu fark etmişsinizdir. Okul öncesi eğitimde yaklaşım modellerinin çokluğu bunaltıcı görünebilir. Sonuç olarak, her okul öncesi müfredat modeli arasındaki farklar, değerlere ve felsefelere iner. Bu yaygın okul öncesi modellerin ardındaki değerleri ve felsefeleri anladıktan sonra, hangisinin çocuğunuz için doğru olduğuna karar vermek daha kolay olacak. Unutmayın, okul öncesi tamamen çocuğunuzun öğrenme sevgisini geliştirmesine yardımcı olmakla ilgilidir.

Mikrookullar

Okulların kapanması ve yeniden açılmasıyla ilgili belirsizlik nedeniyle muhtemelen son zamanlarda duymuş olduğunuz bir tür anaokulu mikrookullardır. Öğrenmeye yeni bir yaklaşım gibi görünseler de onlarca yıldır şu ya da bu şekilde varlar. Ebeveyn Kooperatifleri olarak da bilinen Mikrookullar, genellikle 4 ila 15 çocuk arasında değişen, küçük bir okulun yönetim kurulu haline gelen bir grup ebeveyn tarafından oluşturulur.

Bu benzersiz yapı, ebeveynlerin, öğretmen seçimi, programı ve müfredatı ile ilgili karar verme sürecine dahil olarak çocuklarının eğitimi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar. Her mikro okul farklı olduğundan, beklenecek kapsamlı bir öğrenme modeli yoktur. Her ebeveyn grubu, hangi erken çocukluk eğitimi felsefesinin izleneceğini seçmek için bir araya gelmelidir- hatta kendi yaklaşımlarını oluşturmak için birçok yaklaşım ve tekniği bir araya getirmeye karar vermelidir. Bazılarına göre, çocuklarının öğrenimi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olma fikri ideal bir durum gibi görünebilir. Ancak, herkes için değil. Bu okul öncesi modelinin genellikle ebeveynlerden daha fazla sorumluluk ve zaman taahhüdü gerektirdiğini belirtmekte fayda var.

Montesori

Bağımsızlığı teşvik eden ve öğrenme tutkusuna ilham veren bir modelde Montessori eğitim yaklaşımı öğrenci odaklıdır. Bu, sınıftaki her küçük çocuğun ilgilerini çeken ve öğrenmeyi kendi hızlarında sürdüren bir aktivite seçtiği anlamına gelir. Öğretmenler müfredatı yönlendirmek yerine nazik rehberler olarak hareket ederler. Bu okul öncesi model, pratik yaşam becerilerini ve akademik yeteneği teşvik etmenin yanı sıra, öğrenme hedeflerine çatışma çözme ve sosyal adaleti de dahil eder. Montessori okullarının sunduğu gözlem odaklı model sayesinde ebeveynler, çocuklarının erken öğrenme tercihleri ​​hakkında çok şey öğrenebilirler. Ancak, çocuğunuz çok yapılandırılmış bir programa en iyi şekilde yanıt veren biriyse, bu en uygun olmayabilir.

Waldorf

Çocuğunuzun bireysel çizgisini teşvik etmek istiyorsanız, Waldorf anaokullarını düşünebilirsiniz. Bu okullar, bir çocuğa ne düşüneceğini değil, nasıl düşüneceğini öğretmeyi vurgular. Bu, rahat bir sınıf ortamıyla birlikte, öğrenciler için öğrenme hevesini artırmayı amaçlayan "ev benzeri" bir ortam yaratır. Dersler deneyseldir ve eğitimci ile güven oluşturmak ve bir çocuğun keşfettiği her konuyu derinlemesine anlamayı teşvik etmek için tasarlanmıştır. Diğer okul öncesi modellerin öğrenme yaklaşımlarına benzer şekilde, Waldorf okulları sanatsal keşifleri teşvik eder, ancak Waldorf okulları aynı zamanda farkındalık etkinliklerini müfredata dahil eder.

Reggio Emilia

Genellikle erken çocukluk eğitimine sağlıklı bir yaklaşım olarak tanımlanan Reggio Emilia okul öncesi modeli, çocuğun entelektüel zekâsı kadar duygusal zekasını da geliştirmeye odaklanır. Bu okul öncesi modelde yaratıcı alan önemlidir ve duygu ve hayal gücü ifadesi, genellikle uygulamalı ve hareket içeren etkinliklerle teşvik edilir. Reggio Emilia okulları kendini ifade etmeye odaklanırken, çocukların iş birliği ve aktif dinleme yoluyla diğer çocuklarla nasıl çalışacaklarını öğrenmeleriyle birlikte topluluğa da odaklanır. Bu okul öncesi modelin açık uçlu felsefesi, Amerika'daki birçok okul öncesi programı (adını taşımayanlar bile) aynı felsefeyi yaklaşımlarına dahil ettiğinden, çok popüler olduğunu kanıtladı.

HighScope

Akademik tarzdaki okul öncesi modellerinden bir diğeri, çocukları katılımcı öğrenme yoluyla meşgul etmek için tasarlanmış HighScope müfredatıdır. Uygulamalı etkinlikler yoluyla bu modelin amacı, akademik bir temelin yanı sıra iletişim, problem çözme ve çatışma çözme gibi yaşam becerilerini geliştirmektir. Araştırmaya dayalı yaklaşım, gelişim göstergelerine odaklanır, bu nedenle öğretmenler her çocuğun gelişim ve öğrenme hedeflerine yönelik ilerlemesini izler. Bu şekilde, öğretmenler ihtiyaçları yorumlar ve matematik, okuma ve bilimdeki temel öğrenmeleri yönlendirmek için yaşa uygun etkinlikler seçerler. Bu anaokullarındaki sınıflar iyi organize edilmiş olup, genellikle okuma ve yazma merkezlerine sahiptir ve tutarlı bir rutine sahiptir. HighScope'a özgü, çocukların bir aktivite seçtiği, ulaşmak için bir hedef planladığı ve sonuçları anlamak için öğretmenlerle birlikte çalıştığı ';oynat-yap-incele'; yapısıdır.

Orman Okulları

1950'lerde popüler hale gelen bir kavram olan orman okulları ("dış mekân okulları" olarak da bilinir), her genç öğrencinin eğilimlerini takip etmesine ve doğal dünyayı keşfetmesine ve onunla bağlantı kurmasına olanak tanıyan, çocuklara yönelik bir öğrenme yaklaşımını benimser. Adından da anlaşılacağı gibi, bu okullar uygulamalı, deneyimsel etkinliklerle açık hava öğrenme ortamına sahiptir. Bu, öğrenmenin ormanlık alanlarda, çayırlarda, çimenli parklarda veya kumsallarda gerçekleştiği anlamına gelebilir- ne kadar vahşi olursa o kadar iyi. Bu programların amacı, her çocuğun hayal gücü ve yaratıcılık duygusunu teşvik etmenin yanı sıra güçlü bir sağlık ve doğal dünya hakkında çok yönlü bir anlayış oluşturmaktır.

Okul Öncesi Modeller Çok Çeşitlidir: Size Uygun Birini Seçin

Bu okul öncesi modellerin her birinde fark edeceğiniz bir şey, çocukların temel olarak oyun yoluyla öğrenecekleri ve araştırmaların onlar için öğrenmenin en iyi yolu olduğunu gösteriyor. Çocuğunuz için doğru okul öncesi modelini seçmek için ek destek arıyorsanız, bugün Bursa Akademik Koleji'nde bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Şunlara da Göz Atın

Bursa Özel Okulları

Bursa Liseleri

Bursa Anaokulları

Bursa Kreşleri

Okul Öncesi Eğitimde Yaklaşım Modelleri

Diğer Yazılar

...
...
bursa özel okul,bursa kolej

Bizi Güçlü Kılanlar Partnerlerimiz

bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
  • © 2022 Akademik Koleji Danışmanlık ve Eğitim Öğretim Hizmetleri
  • bursa özel okul,bursa kolej