bursa özel okul,bursa kolej
|
Veli Girişi Öğrenci Girişi Yaz Okulu Başvuru Formu
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
...
...
...
...
...
...

Okul Öncesi Zeka Oyunları Etkinlikleri

|

Okul Öncesi Zeka Oyunları Etkinlikleri

Bir çocuğun hayatının okul öncesine denk gelen ilk beş yılı hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelecekteki sağlık, büyüme ve gelişiminin temelidir. Bir ebeveyn olarak, eğlenceli zekâ oyunları etkinliklerine katılarak beyin gelişimlerini hızlı bir şekilde başlatmak önemlidir. Bursa Akademik Koleji Özel Anaokulu derslerinde işlenen zekâ oyunları etkinliklerinden bahsedeceğiz.

Bu amaçla, TV izlemekten veya video oyunları oynamaktan daha verimli olan bazı ilginç beyin geliştirme ve zekâ oyunları etkinlikleri yapıyoruz.

Çocuğunuzun hayatının ilk yıllarında edindiği öğrenme deneyimleri, beyinlerinin gelişimi ve sağlığı üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Beyin gelişimini teşvik etmenin en iyi yolu, okul öncesi eğitiminde onları ilginç zeka oyunları ve etkinliklerle meşgul etmektir.

1) Yapı Blokları

Bu zamansız oyun, boyut, şekil, ağırlık ve dengeyi anlamalarına yardımcı olduğu için çocuklar için en temel ancak en etkili beyin geliştirme araçlarından biridir. Ayrıca özgüvenlerini geliştirirken, konsantrasyonlarını geliştirirken ve dikkat sürelerini artırırken problem çözme, matematik becerileri, dil ve okuryazarlıklarını geliştirmeye yardımcı olur. Temel renklere ve şekillere sahip bloklarla başlıyor ve ardından daha karmaşık yapı taşlarıyla yavaş yavaş etkinliklerimizi geliştiriyoruz.

2) Bulmacalar

Bulmacalar, onlara bir "bütün" kavramını ve her parçanın daha büyük bir resmin parçası olduğunu öğrettiği için okul öncesi çocuklar için harika zekâ oyunu etkinliklerindendir. Bu harika öğrenme oyunu beyinlerini harekete geçirir ve onlara uzamsal farkındalık, şekil tanıma, sabır, konsantrasyon, hedef belirleme ve el-göz koordinasyonu konularında yardımcı olur. Bu yüzden Montessori okullarının ve anaokullarının müfredatlarında yaygın bir oyundur.

3) Labirentler

Bu geleneksel oyun, eğlenirken çocuğunuzun zekasını ve beynini güçlendirmenin akıllıca bir yoludur. Mantıksal akıl yürütmeyi, problem çözme yeteneklerini geliştirir ve ince motor becerilerini geliştirir. Bir çocuk labirentte bir yol bulmaya çalıştığında, daha hızlı düşünme ve tarama için beynini uyarır. Bu oyun aynı zamanda güven, sabır ve kalıcılığı artırmaya yardımcı olan okul öncesi zekâ oyunları etkinliklerindendir.

4) Eşleştirme

Eşleştirme kartları veya "aşağıdakileri eşleştir" oyunları, küçük çocuğunuzun hafızasının ve karşılaştırma yeteneğinin gelişimine olumlu katkıda bulunan mükemmel araçlardır.

Bu oyunun birçok formu vardır. Örnekler, isimleriyle eşleşen hayvanları veya çiçekleri veya bir çaydanlık ile bir çay fincanı ve bir şemsiye ile yağmuru eşleştirmeyi içerir. Bu onların hafızasını güçlendirecek, çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olacak ve nesneler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları bulma yeteneklerini geliştirecektir. Eşleştirme ve sıralama etkinlikleri zekâ gelişimi ile birlikte aynı zamanda ince motor becerilerini de geliştirir.

5) Çöpçü Avı

Bir çöpçü avı oyunu yarışmacıların kendilerine verilen görev listesindeki görevleri yaparak puan kazandıkları bir oyundur. Çocukların somut bir şekilde problem çözme pratiği yapmalarını sağlayan eğlenceli ve ilgi çekici bir etkinliktir. Öğrendikleri kavramları güçlendirmeye ve ebeveynleri veya okul öncesi öğretmenleri tarafından öğretilen yöntemleri fiziksel olarak gerçekleştirmeye yardımcı olur.

Bir çöpçü avı, okul öncesi dönemdeki çocuğunuzu aktif tutan ve ekip çalışması, sosyal etkileşim ve yaratıcılık gibi temel derslerin akılda kalmasını teşvik eden zekâ oyunları etkinliklerindendir.

Akademik Koleji Anaokulunda çocuklarımız tekerlemeleri veya şiirleri seviyorsa, ipuçlarını kafiye biçiminde birleştiriyor veya çocuklarımız bir matematik aşığıysa, bir sonraki ipucunu sayı problemlerini çözdüklerinde veriyoruz.

6) Oyunculuk

Öğretmen-öğrenci ve doktor-hemşire oyunları, okul öncesi eğitiminde çocukların yaratıcılığını ve hayal gücünü artırmak için etkili olan zekâ oyunları etkinliklerindendir. Rol yapma oyunları aşağıdakilere yardımcı olur:

* Dil ve iletişim becerilerini geliştirmek;

* Çocukları fikirlerini ifade etmeye teşvik etmek;

* Diğer çocuklarla iş birliği yaparak sosyal beceriler geliştirmek;

* Çocukları gerçek yaşam durumlarını anlamlandırmaya teşvik etmek.

7) Arama Bulma

Bu okul öncesi çocuk oyunu, küçük çocuğunuzu çevresiyle tanıştırmanın, beynini keskinleştirmenin, ayrıntılara dikkatlerini artırmanın ve görsel hafızasını geliştirmenin kolay ve ilginç bir yoludur. Bu oyunu evde Flashcards, resimler veya nesneler yardımıyla da oynayabilirsiniz. Örneğin, yürümeye okul öncesi öğrencilerimize bir oyuncak araba, top veya çiçek resmi göstererek bulmasını istiyoruz. Bu, diğer bilişsel yeteneklerle birlikte nesne tanıma ve kelime dağarcığının geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Bu yaratıcı, günlük öğrenme aktiviteleri basit görünebilir, ancak küçük çocuklarda bilişsel ve dil gelişimini teşvik etmede uzun bir yol kat edebilir.

Bursa Akademik Koleji Özel Anaokulu olarak okul öncesi dönemde olan çocuklarımızı meşgul etmek ve öğrenme yeteneklerini artırmak için yaratıcı zekâ oyunları etkinlikleri sayımızı her geçen gün artırıyoruz.

Şunlara da Göz Atın

Bursa Özel Okulları

Bursa Liseleri

Bursa Anaokulları

Bursa Kreşleri

Okul Öncesi Zeka Oyunları Etkinlikleri
bursa özel okul,bursa kolej

Bizi Güçlü Kılanlar Partnerlerimiz

bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
  • © 2022 Akademik Koleji Danışmanlık ve Eğitim Öğretim Hizmetleri
  • bursa özel okul,bursa kolej