bursa özel okul,bursa kolej
|
Veli Girişi Öğrenci Girişi Bursluluk Başvuru
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
...
...
...
...
...
...

Özel Eğitim Nedir

|

Özel Eğitim Nedir

Ortalama bireylerden bazı yönleriyle farklılaşan bireylerin ihtiyaçlarını gidermek maksadıyla özelleştirilmiş ve bireyselleştirilmiş çeşitli eğitim programlarının uygulanmasına özel eğitim denir. Bireylerin özel ihtiyaçlarına uygun ortamlarda sürdürülen bu destek eğitim programları bireylerin ortalamadan sadece farklı olan özelliklerine değil birçok ortak özellikler de kapsar. Bireylerin ihtiyaç, yeterlilik ve yetenekleri doğrultusunda özel eğitim öğretmenleri vasıtasıyla çeşitli yöntem ve araçlarla eğitim görebilmeleri; beceri gelişimi, yetenek ve meslek edinebilme imtiyazlarını korumayı hedeflemektedir. Bireylere özel olarak tasarlanmış destek programları, özel eğitim metotları, rehabilite çalışmaları sayesinde bireyin yaşadığı topluma ve günlük rutin aktivitelerine uyum göstermesi, sağlıklı etkileşim kurabilmesi, bağımsız hareket edebilmesi kolaylaşır. Kişiselleştirilmiş özel eğitimin maksadı bu kolaylığı sağlamak ve bireyin yaşam standartlarını artırmaktır.

Özel eğitime çeşitli alanlarda farklılık gösteren ve bu farklılaşma durumunda günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen bireyler ihtiyaç duymaktadır. Bireyin topluma uygun davranış şekillerini sergileyememesi, kendisini ifade edememesi, bedensel ya da zihinsel olarak okul, iş, aile ve sosyal yaşama ayak uydurmakta herkesten daha fazla zorluk yaşaması, gelişimsel olarak zeka seviyesi ve yaşıtları ile karşılaştırıldığında daha geride olması özel eğitime ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkaran en önemli etkenlerdir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun gelişiminin akranlarının gerisinde olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuz dikkat ve adaptasyon konusunda çok fazla zorluk yaşıyorsa, herhangi bir şeylere karşı ilgisini kaybediyorsa, konuşurken göz teması kuramıyorsa, sohbet esnasında konudan bağımsız başka şeyler anlatıyorsa, kendisini ifade etmekte güçlük çekiyorsa, çok sık yalan söylüyor ya da çok kolay bir şekilde agresifleşebiliyorsa çocuğunuzun özel eğitim gerektiren bir çocuk olduğundan şüphe edebilirsiniz.

Bu tür semptomlar her zaman özel eğitim ihtiyacının kesin kanıtı olmamaktadır. Endişelerinizi ortadan kaldırabilmek adına çocuğunuzu özel bir eğitim merkezine götürüp değerlendirilmesini talep edebilirsiniz. Özel eğitim merkezlerinde çocuğunuza Özgül Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Testi (ÖÖG Tarama Testi / Disleksi Tarama Testi) ve WISC-R veya WISC-IV (Wechsler Çocuklar İçin Zeka Testi) değerlendirmelerini yaptırarak çocuğunuzun gelişim ve gereksinimleri ile ilgili nesnel ve somut bilgiler edinebilir ve erken tanı eşliğinde çocuğunuza farklı bir yaşam sunma fırsatı yakalayabilirsiniz.


Özel Eğitim Nedir

Diğer Yazılar

...
...
bursa özel okul,bursa kolej

Bizi Güçlü Kılanlar Partnerlerimiz

bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
  • © 2022 Akademik Koleji Danışmanlık ve Eğitim Öğretim Hizmetleri
  • bursa özel okul,bursa kolej