bursa özel okul,bursa kolej
|
Veli Girişi Öğrenci Girişi Bursluluk Başvuru
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
...
...
...
...
...
...

Özel Okul Nasıl Seçilir ve Nelere Dikkat Edilmelidir ?

|

Özel Okul Nasıl Seçilir ve Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Özel okul nasıl seçilir ve nelere dikkat edilmeli konusunda bu yazımızda sizlerle önemli bilgileri paylaşacağız.Eğitim konusunda ister Özel ya da Devlet okulu olsun, çocuklarınızın hangi okula başlayacaklarına karar vermek, her ebeveynin üstlenmesi gereken önemli bir vazifedir.. Aslında bu seçim, çocuğun yaşamının en önemli yıllarında eşlik edecek eğitim altyapısının temelini oluşturacaktır.

Devlet okulu yerine özel okul tercih etmenin avantajları nelerdir?

Öncelikle, bir özel okulun kapsamlı bir idari yönetimi vardır: hem öğretim açısından hem de nitelik bakımından. Pek çok devlet okulunun yapıların harap olduğu ve mevcut materyallerin zayıflığı ve azlığı gibi problemle karşılaştıklarını biliyoruz.Diğer yandan özel okullar, mevcut kaynakların özerk ve dikkatli bir yönetimine sahiptir. Bu nedenle içlerinde nitelikli ve son teknoloji materyalleri bulmak çok daha kolay olacaktır. Özel bir okulda yönetici, öğrencilerin ve öğretmenlerin okul hayatını etkileyen çeşitli yönler üzerinde daha fazla yetkiye ve kontrole sahiptir. İkincisi ile ilgili olarak, sorumlu İdareci, ilk seçimden, sınıfların ve konuların atanmasına, gerektiğinde değiştirilmesine kadar bunları uygun gördüğü şekilde yönetme hakkına sahiptir.Bu durum dinamik ve verimli bir eğitim sistemine zemin hazırlamaktadır.

Ayrıca özel okul idaresi öğretmenlerini seçme yöntemi konusunda kesinlikle daha kapsamlıdır. Yönetici, aday öğretmenleri teknik ve motivasyonel görüşmelere tabi tutma, becerileri ve bilgileri temelinde onları işe alıp almama konusunda karar verme olanağına sahiptir.

Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin öğrencilere yaklaşımının devlet okullarındakinden daha farklı olması da özel okul tercihlerini artıran bir sebeptir. Özel okullarda sınıflar çok kalabalık değildir, bu nedenle her öğrencinin fırsatı vardır veher öğretmen tarafından ayrı ayrı takip edilebilir. Öğrencinin bir derste zorluk yaşaması durumunda, daha fazla toparlanma ve aynı konunun iyileşmesi için bireysel kurslara katılma fırsatına sahiptir. Hepsinden önemlisi ise, öğrenci "çoğunluktan biri" olarak değil, kendi ihtiyaçları olan ve özel ilgilenilmesi gereken tek bir birey olarak görülür: İyi bir eğitimci böylece öğrencisine gerekli zamanı ayırarak takip etme fırsatı bulur, ve böylece okul kariyeri boyunca ona bir rehberlik ve destek sağlar. Elbette özel ve devlet okulu olarak her iki tarafta da iyiler ve kötüler olacak ancak , Sunulan imkanlar bakımından özel okullar daha çok tercih edilen bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir lise arayışınız var ise Bursa Özel liseler yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca anaokulu için bir araştırma yapıyorsanız ve Bursa'da yaşıyorsanız Bursa Anaokulları sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.

Özel Okul Seçiminde Önemli Kriterler

Ebeveynler olarak araştırmalarınızdan sonra ilginizi çeken tüm okullar hakkında iyi bir fikir edindikten sonra, çocuğunuz için en uygun olan özel okulların bir listesini yapın.

Ayrıca, bir okulun kalitesinin diğerlerinden daha nitelikli olduğuna karar verirken her açıdan değerlendirme yapılmalıdır Örneğin:

  • Okulun Fiziki koşullarına ve eğitim kaynaklara özellikle dikkat edin
  • Eğitim anlayışını ve kalitesini değerlendirmek için duvarlarda veya koridorlarda sergilenen öğrenci çalışmalarına göz atın.
  • İdarecilerin, öğretim üyelerinin, personelin ve öğrencilerin nasıl etkileşime girdiğini analiz edin.
  • Ebeveynlerin okula nasıl dahil olabileceğini sorun ve örnekler isteyin.
  • Yemekhane alanını ve hijyen ortamının nasıl sağlandığını kontrol edin.

Zamanla özel okulların hepsi sizin için aynı görünmeye başlayabilir, ancak gerçek şu ki birçoğunun çok farklı eğitim felsefeleri var. Özel bir okulda doğru yeri bulabilmeniz çocuğunuz için en iyi yaklaşımın hangi özel okulda olduğunu anlamak önemlidir. Özel okulları araştırırken, derslerin yapısına ve öğrenmeye yaklaşımlarına dikkat etmelisiniz. Akademik esnekliği ve yetenek keşiflerini öenmsiyorlar mı ? Eğitim anlayışları nitelikli mi? gibi durumları değerlendirmelisiniz. Özel okulda sınıf dışında bilimsel ve sosyal faaliyetlerinde bulunması çok önemlidir, bu nedenle çocuğunuzun kulüplerde, takımlarda ve diğer etkinliklerde başarılı olabileceği okullar tercih edilmelidir. Zenginlik ve çeşitlilik bu açıdan önem arz eden bir konudur.

Doğal olarak araştırmalarınız esnasında öğrenim ücreti ve hizmet giderleri ortaya çıkacaktır. Özel okullar arasında çok farklı fiyatlara ek olarak, mali yardım seçenekleri (indirim) ve diğer burs türleri konusunda da farklı politikalar bulmanız araştırmanız önemlidir.

Özel Okul Nasıl Seçilir ve Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Diğer Yazılar

...
...
bursa özel okul,bursa kolej

Bizi Güçlü Kılanlar Partnerlerimiz

bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
  • © 2022 Akademik Koleji Danışmanlık ve Eğitim Öğretim Hizmetleri
  • bursa özel okul,bursa kolej