bursa özel okul,bursa kolej
|
Veli Girişi Öğrenci Girişi Yaz Okulu Başvuru Formu
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
...
...
...
...
...
...

Tekerlemelerin Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir

|

Tekerlemelerin Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir

Çocuk şarkılarını kim sevmez? Tekerlemeler herkesin çocukluğunun bir parçasıdır. Bunlar genellikle ebeveynlerimizin bizi eğlendirmek için bize söylediği veya çaldığı şarkılardır. Grupları ve pop şarkılarını öğrenmeden önce tekerlemeler bizim reçelimizdi. Tekerlemelerin önemi henüz yeterince kavranmamıştır. Tekerlemeler çocuklar için geleneksel şiirler ve şarkılardır ve özellikle konuşma becerisine olan faydası anlamında oldukça önemlidir. Genellikle tekrarlayan satırlar ve kafiyeli kelimeler kullanarak hayvanlar ve insanlar hakkında kısa hikayeler anlatırlar. Çocukların kolayca takip edebileceği basit ve tekrarlayan melodileri vardır.

Ancak, tekerlemelerin aslında çocuklar için bir eğlence aracından daha fazlası olduğunu biliyor musunuz? Bir çocuğun gelişiminde de önemli bir rol oynarlar! Tekerlemelerin çocuklarınıza faydasının ne olduğu aşağıda açıklanmıştır:

Konuşma Becerisi Geliştirme

Tekerlemelerin kullanılması çocuğun konuşma gelişimine yardımcı olur. Çocuklar şarkıyı dinleyerek kelimeleri ve müziği tanımayı öğrenirler. Şarkıdan duydukları tekrarlayan kelimeleri taklit etmek için çabalarlar. Onu ne kadar çok dinlerlerse, sonunda kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz edebilene kadar o kadar çok hatırlarlar. Konuşma becerilerini geliştirdiğine faydası olduğu kanıtlanmıştır.

Bilişsel Gelişim

Tekerlemelerde tekrar, bir çocuğun beynini geliştirmede çok faydalıdır. Karşılaştıkları yeni kelimelerle hafıza becerilerini ve kavramalarını geliştirir. Aynı zamanda düşünme becerilerini de geliştirir.

Okuduğunu Anlama

Tekerlemelerin kullanılması, çocukların okuduğunu anlamalarını geliştirmelerine yardımcı olabilir, çünkü tekerlemeler aslında kısa bir hikayedir. Burası, çocukların başı, ortası ve sonu olan basit hikayelerin sıralanma kavramını ilk anladıkları yerdir. Ayrıca hikayedeki farklı kavramlar ve sosyal ortam aracılığıyla anlayışlarını geliştirir. Okuduğunu anlamak için tekerlemelerin faydası oldukça önemlidir.

Dil Yeterliliği

Tekerlemelerin kullanılması aynı zamanda çocukların kelime dağarcığını da geliştirir. Kelimeler ve anlamlarla ilk karşılaştıkları yerdir. Kelimelerin anlamlarını anlamayı ve hikâyenin bağlamına göre kelimeleri yorumlamayı öğrenirler. Çocuklar için akılda kalıcı melodi ve şarkı sözleriyle takip etmeyi daha kolay bulduklarından, şarkılar da çocuğun heceleme yeteneğini geliştirmeye faydası olacağından iyi bir yoldur.

Fiziksel Gelişim

Bazı tekerlemeler, çocukların genellikle izlediği eylemleri ve küçük dans adımlarını içerir. Bu onları hareket ettirerek genel koordinasyonlarını geliştirmeye yardımcı olur ve kaba motor becerilerini geliştirir. Ayrıca onlar için bir egzersiz şekli olabilir.

Sosyal ve İletişim Becerilerini Geliştirme

Tekerlemelerin kullanılması, çocukların öğrenebilecekleri sosyal durumları içerir. Arkadaş edinmek için ve diğer insanlarla iletişim kurmak için oldukça faydası vardır. Tekerlemeler, çocukların diğer insanlarla tanışmalarına olanak sağlayan grup etkinliklerinde de kullanılabilir.

Yaratıcılığı Artırır

Tekerlemeler çocukların kafalarında senaryolar hayal etmelerini sağlar. Bu, hayal güçlerini geliştirir ve hayali oyun etkinliklerine katılırken yaratıcılıklarını geliştirir.

Matematik

Tekerlemelerin kullanılması çocukların matematiksel yeteneklerini geliştirmek için yardımcı olur. Şarkılar genellikle boyut ve şekil kavramını içerir. Hatta bazı şarkılar çocuklara sayıları saymayı ve hecelemeyi öğretiyor!

Bu tekerlemelere eşlik etmek ve şarkı söylemek gibi basit şeyler çocuğunuz için hem eğitici hem de eğlenceli olabilir. Sadece bu şarkılardan öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzla bağ kurma fırsatı da elde edersiniz. Tekerlemeler basit şarkılardan daha fazlasıdır. Çocuklarımızın yukarıda ifade edilen alanlarda faydası için tekerlemelerin kullanılması bilimsel olarak önerilmektedir.

Şunlara da Göz Atın

Bursa Özel Okulları

Bursa Liseleri

Bursa Anaokulları

Bursa Kreşleri

Tekerlemelerin Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir

Diğer Yazılar

...
...
bursa özel okul,bursa kolej

Bizi Güçlü Kılanlar Partnerlerimiz

bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
  • © 2022 Akademik Koleji Danışmanlık ve Eğitim Öğretim Hizmetleri
  • bursa özel okul,bursa kolej